Ukrayna’nın Donetsk Kentinde 500 Madenci Mahsur Kaldı

Ukrayna’Nın Donetsk Kentinde 500 Madenci Mahsur Kaldı

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk kentinde Ukrayna ordusu ile Rusya yanlısı ayrılıkçı militanlar arasında yaşanan çatışmalarda bir trafo merkezi vuruldu. Trafoda meydana gelen hasar nedeniyle elektriksiz kalan kömür madeninde 500 işçi mahsur kaldı.

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk kentinde, Ukrayna ordusu ile Rus ayrılıkçılar arasında yaşanan çatışmalarda bir elektrik istasyonunun vurulması sonucu, elektriksiz kalan bir madende 500 işçi mahsur kaldı.

AFP’nin haberine göre, 110 işçi kazadan sonra beş dakika içinde madenden çıkarıldı.

Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk’te kazanın yaşandığı Zasyadko kömür madeni Avrupa’nın en büyüklerinden biri. Aynı ocakta 15 gün önce yaşanan benzer bir kazada da 300 madenci mahsur kaldıktan kısa süre sonra kurtarılmıştı.

Donetsk bölgesi acil durum bakanlığı yetkilisinden AFP’ye yapılan açıklamada, elektrikler kesildiğinde madende 496 işçi bulunduğu ve mahsur kalan işçilerin kurtarılması için çalışmaların başlatıldığı ifade edildi.

Saldırıyı kimin gerçekleştirdiği ise bilinmiyor. Saldırıyı Rus yanlısı ayrılıkçıların yapmış olabileceği tahmin ediliyor.