Ukrayna`da maden kazası

Ukrayna`da Maden Kazası

Ukrayna´nın doğusunda Donetsk bölgesinde Zasyadko kömür madeninde patlama meydana geldi. İlk bilgilere göre patlamada en az 32 kişi hayatını kaybetti. Geri kalan yaklaşık 70´ten fazla kişinin akıbeti ise bilinmiyor.

Resmi olmayan kaynaklara göre patlama metan gazından dolayı meydana geldi. Madenciler patlamadan sonra yerin altında mahsur kaldı.

Madenin güvenlik sorumlusu Vladimir Tsymbalenko zehirli metan gazının tahliyesi için çalışıldığını ve uygun koşullar sağlandıktan sonra mahsur kalanların kurtarma işlemlerine başlanacağını açıkladı.

Aynı madende 2006 yılında meydana gelen patlamada 13 kişi hayatını kaybetmişti.

Meclis Başkanı Vladimir Groysman, yaptığı açıklamada Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolü altında bulunan Donetsk'teki kömür madeninde yerel saatle sabah 4.15'te metan gazı patlaması meydana geldiğini belirtti. Patlama sırasında madende 70'den fazla madencinin bulunduğuna işaret eden Groysman, 32 madencinin öldüğünü söyledi.

Rusya yanlısı ayrılıkçıların tek taraflı olarak kurduğu "Donetsk Halk Cumhuriyet Acil Durumlar Bakanlığı" yetkilisi Yuliana Bedilo da "Zasyadka" adlı maden ocağında sabah erken saatlerde patlama meydana geldiğini açıkladı. Bedilo, patlamanın herhangi bir silahlı saldırıyla bağlantılı olmadığını, gaz sıkışması sonucu meydana geldiğini ifade etti. Bedilo, madende 73 kişinin mahsur kaldığına işaret etti.

Donetsk Belediyesi'nden yapılan açıklamada kaza sırasında madende 230 kişinin bulunduğu,157 madencinin kurtarıldığı kaydedildi. Açıklamada, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği ifade edildi.